NEPADARYKITE ESMINĖS KLAIDOS, PIRKDAMI ČIUŽINĮ


Kai kurie čiužinių gamintojai, reklamuodami savo čiužinius, nenurodo esminio dalyko, kurį privalu žinoti – tai čiužinį sudarančių medžiagų pagrindiniai parametrai, kurie ir parodo, kuriai kokybės kategorijai priklauso čiužinys.

SPYRUOKLĖS

Jeigu renkatės spyruoklinį čiužinį, atkreipkite dėmesį į tai, kiek spyruoklių yra viename kvadratiniame metre. Spyruokliniuose Pocket čiužiniuose spyruoklių turėtų būti 220–260 vnt./m2, o spyruokliniuose Multipocket čiužiniuose – 400–500 vnt./m2. Kiekviena spyruoklė turi būti įvilkta į atskirą tekstilės maišelį. Kuo daugiau spyruoklių yra kvadratiniame metre, tuo jis geriau prisitaiko prie žmogaus kūno formų.

Renkantis spyruoklinį čiužinį, būtinai atkreipkite dėmesį, kad juose aplink visą čiužinio perimetrą būtų 6-8 cm storio bortai – tada čiužinio kraštai visą tarnavimo laiką išliks statūs, bus patogu sėdėti ant čiužinio kraštų. Nerimti čiužinių gamintojai visai nededa bortų arba deda juos vos kelių cm storio, dėl to čiužinio kraštai greitai pasidarys nuožulnūs – miegant nuo tokių čiužinių nusiritama ir iškrentama iš lovos, o esant ploniems bortams – išplyšta čiužinio šonai.

PUTŲ POLIURETANAS, LIAUDIŠKAI VADINAMAS POROLONU

Ekonominės klasės čiužiniuose naudojamas VB markės (visos skylutės vienodo dydžio) 25 kg/m3 putų poliuretanas. Rimtesni gamintojai naudoja ir 27 kg/m3 putų poliuretaną. Prastų čiužinių gamintojai, kurių įmonės dažniausiai gyvuoja trumpai, deda net 18-22 kg/m3 poroloną, kuris netinkamas čiužiniams ir duobės jame atsiranda po pusmečio ar net anksčiau .

Aukštos klasės čiužiniuose naudojamas VB markės putų poliuretanas, kurio tankis prasideda nuo 30 kg/m3. Bet dažniau naudojamas HR (didelio elastingumo) putų poliuretanas (turi tiek mažesnes, tiek didesnes skylutes) nuo 37 kg/m3. Rimti čiužinių gamintojai gamyboje naudoja 37, 40, 42 ir net 50 kg/m3 HR putų poliuretaną.

Čiužinių gamyboje naudojamų putų poliuretanų minimalūs tankiai turėtų būti tokie - VB markės tankis turėtų būti ne mažesnis nei 25 kg/m3, o HR markės – ne mažesnis nei 35 kg/m3, nes jie pagal bandymų rezultatus optimaliai skirti gulėti žmonėms iki 70 kg svorio. Kuo didesnis porolono tankis, tuo jis yra kokybiškesnis, atlaiko didesnes apkrovas, išlaiko didesnį gulinčiojo svorį ir ilgiau tarnauja.

VISKOELASTINĖ MEDŽIAGA ARBA VISKOELASTINIS PUTŲ POLIURETANAS (dar vadinamas Memory foam, Eucaterm, Memospase, Tempur...)

Viskoelastinė medžiaga, esanti čiužinyje, būtinai turi būti atvirų porų, kitaip sakant, pralaidi orui (priešingu atveju, gulėdamas žmogus labai prakaituos!!!). Jos tankis turėtų būti ne mažesnis kaip 50 kg/m3, o pagalvėse – ne mažesnis kaip 45 kg/m3.

Apskritai, viskoelastinė medžiaga yra laikoma „šiltesne“ medžiaga, lyginant su kitomis čiužiniuose naudojamomis medžiagomis, išskyrus, viskoelastines medžiagas, pasižyminčias termoreguliacinėmis savybėmis.

LATEKSAS

Čiužiniuose naudojamo latekso tankis yra 60-70 kg/m3, todėl čia pagrindinį dėmesį reikia atkreipti į latekso sudėtį ir jo rūšį. Natūralaus ir sintetinio latekso santykis procentais dažniausiai naudojamas toks: 20:80, 50:50 ir 100% natūralus. Kuo daugiau natūralaus latekso, tuo geresnėmis termoreguliacinėmis savybėmis jis pasižymi, bet, tuo pačiu, ir kaina yra aukštesnė.
Be paprasto latekso, dar gaminamos ir kitos latekso rūšys, tokios kaip Climalateksas, Talalay lateksas, lateksas Oxy gel, kurios pagerina tam tikras latekso savybes.

KOKOSO PLUOŠTAS

Laidžiausia orui ir viena iš „vėsiausių“ medžiagų, suteikianti čiužiniui kietumą. Kuo storesnė medžiaga, tuo čiužinys bus kietesnis. Kuo kokoso pluošte yra daugiau latekso klijų, tuo pluoštas yra elastingesnis, greičiau atsistato į vietą ir ilgiau tarnauja.

Kokoso pluošto kokybę patikrinti labai lengva. Reikia sulenkti kokoso lapo kampą – jei jį paleidus, jis staigiai grįžta į vietą – kokoso pluoštas yra kokybiškas. Jei užlenktas kampas, jį paleidus, lieka užlinkęs – toks kokoso pluoštas labai greitai išsigulės ir jis smarkiai trupės – po kelių naktų miego, prasegus užvalkalą, matysite daug nukritusių kokoso plaukelių.

ČIUŽINIO UŽVALKALAI

Ant geros kokybės čiužinių turi būti dedamas užvalkalas tik iš minkšto ir švelnaus trikotažinio 250-400 g/m2 audinio (toks audinys, patempus viena kryptimi, tempiasi).

Labai pigūs ar prastos kokybės čiužiniai dažniausiai įvelkami į užvalkalus iš kieto, blizgaus, slidaus žakardinio audinio (žakardinis audinys patempus visiškai nesitempia) užvalkalus. Uždėjus tokį užvalkalą ant labai gero čiužinio, čiužinys praras vieną iš pagrindinių savo savybių – prisitaikymą prie kūno.

Kartais naudojami ir ploni, 100% sintetiniai trikotažiniai audiniai (po kelių mėnesių čiužinio naudojimo užvalkalo paviršiuje prisitrina daugybė sintetinių siūlų kamuoliukų). Teko matyti ir labai pigių rusiškų bei ukrainietiškų čiužinių, kurių užvalkalai pasiūti iš „impilinio“, skirto siūti pagalvėms, audinio, kuris visiškai netinka čiužiniams (labai greitai prasitrins ar suplyš).

Labai svarbu atkreipti dėmesį į užvalkalo daigstymą. Gerų čiužinių užvalkalai daigstomi paprastai su 200-600 g/m2, o antčiužinių su 120-300 g/m2 putlia medžiaga. Kuo putlios medžiagos daugiau, tuo labiau užvalkalas išpūstas ir tuo jame geresnė oro ventiliacija.

Gerų čiužinių užvalkalai turi užtrauktuką per visas keturias kraštines. Atsegus užtrauktuką, užvalkalas dalinasi į dvi dalis – ant vienos miegama, kita skalbiama.

Kai kurie gamintojai čiužinio branduolį iš ekonominės klasės ar net prastų medžiagų įvelka į labai gražius užvalkalus, uždeda labai gražias etiketes (kuriose nėra nei vieno medžiagų parametro, iš kurių iškart būtų aišku, kokios kokybės čiužinys!!!), sugalvoja čiužinyje esančioms medžiagoms labai gražius pavadinimus, padaro labai gražią reklamą ir tuos čiužinius parduoda kaip labai gerus. Kiek mes savo firminėse parduotuvėse išklausome žmonių, kurie nusipirko brangų čiužinį, bet jis greitai išsigulėjo, supelijo, nulinko ar išplyšo čiužinio šonai, labai smarkiai ant to čiužinio prakaituojame, čiužinys mums per kietas ar per minkštas (pirko pagal gražų aprašymą net nepabandę ant jo pagulėti), „susiburbuliavo“ ar išsitampė užvalkalas ir t.t.

Todėl savo firminėse parduotuvėse ir konsultuojame žmones apie čiužinius, taip pat jose yra ekspozicijos, kur žmonės gali atsigulti ir išbandyti čiužinius bei antčiužinius.

Rinkdamiesi čiužinį būtinai atkreipkite dėmesį į minėtus veiksnius, nes čiužinys, neatitinkantis šių kriterijų, bus nekokybiškas, nepatogus ir greitai išsigulės.