Dažnai sulaukiame klausimo, kaip tinkamai prižiūrėti čiužinio užvalkalą.

Pirmiausia rekomenduojame žvilgtelėti į medžiaginę priežiūros etiketę, kuri yra įsiūta šoninėje užvalkalo kraštinėje esančioje išorinėje arba vidinėje užvalkalo pusėje (dažniausiai prie užtrauktuko siūlės). Joje būna nurodyta užvalkalo sudėtis (esant reikalui, ją būtinai turi matyti valyklos darbuotojai, kad žinotų, kokiomis priemonėmis valyti sausu cheminiu būdu, kad neįvyktų nepageidaujama cheminė reakcija ir nesugadintų užvalkalo) ir didžioji dalis priežiūros informacijos – ar čiužinio užvalkalas skalbiamas, jei skalbiamas, tai iki kiek laipsnių temperatūros vandenyje (dažniausiai būna nurodyta iki 40 arba 60 °C, o medicininiai čiužiniai net iki 90 °C. Jokiu būdu nerekomenduojama skalbti aukštesnės temperatūros vandenyje, nes užvalkalas susitrauks ir čiužinio branduolys nebetilps į užvalkalą!), ar galima valyti sausu cheminiu būdu, ar galima gręžti ir prie kiek apsukų per minutę, ar galima balinti ir panašiai. Kai kurių čiužinių užvalkalai, kurių sudėtyje yra putlūs medvilnės ar vilnos sluoksniai, valomi tik sausu cheminiu būdu (tokių užvalkalų skalbti negalima, nes jie po skalbimo susitraukia arba putlieji sluoksniai gali „sušokti į guzulus“ – tokiais atvejais užvalkalai būna sugadinami nepataisomai!).

Rimtų gamintojų čiužinių užvalkalai dažniausiai dalinasi į 2 dalis (užtrauktukas būna per visas 4 kraštines). Taip daroma dėl dviejų priežasčių. Pirma – visas užvalkalas netelpa į skalbimo mašiną, o pusę užvalkalo gana lengvai įdėsite į skalbyklę. Antra – ištepus užvalkalą, užtrauktuku užvalkalas atsegamas ir ištepta užvalkalo pusė skalbiama ar vežama į valyklą, o likusi pusė lieka uždengusi čiužinį iš viršaus – taip drąsiai galima miegoti kelias dienas, kol likusi užvalkalo dalis valoma ar džiūsta po skalbimo (neturint džiovyklės, užvalkalas per parą dažniausiai neišdžiūsta). Nerekomenduojama miegoti su puse užvalkalo ilgiau kaip kelias dienas, nes čiužinio branduolyje pradeda kauptis dulkės.

Jei čiužinio užvalkalas užtrauktuką turi tik per 3 ar 2 kraštines (toks užvalkalas netelpa į standartines skalbimo mašinas), o dar blogiau, kai užvalkalas būna nenuimamas – taip daroma pigiuose ekonominės klasės čiužiniuose, kiek įmanoma, mažinant jų savikainą ar gaminant juos pigiems moteliams ar sodyboms, kur čiužiniai keičiami kas metai ar kas du.

Kaip puikų pavyzdį galime pateikti vieno iš inovatyviausių lietuvių gamintojo „Auraplus“ čiužinius, kurių visi užvalkalai turi užtrauktukus per 4 kraštines ir dalinasi į 2 dalis bei skalbiami iki 40 °C temperatūroje arba valomi sausu cheminiu būdu.

Jau susidėvėjusį ar nepataisomai sugadintą užvalkalą visada galite pakeisti nauju – užsisakykite pasirinkto audinio čiužinio užvalkalą pagal reikiamus matmenis mūsų svetainėje.