KAIP IŠSIRINKTI PAGALVĘ?

Didelę gyvenimo dalį žmogus praleidžia miegodamas ir be gero miego negalėtume sveikai gyventi, produktyviai dirbti, būti geros nuotaikos. Viena iš puikaus miego sąlygų yra tinkama pagalvė.

Kyla logiškas klausimas – kaip išsirinkti pagalvę, jei vieni miega ant šono, kiti – ant nugaros, treti – ant pilvo? Vieni mėgstame dideles, aukštas pagalves, kiti – mažas, žemas. Vieni mėgstame kietesnes, kiti – minkštesnes. Pagalves renkamės labai individualiai.

Ką reikia žinoti, renkantis pagalvę
Visų pirma, negalima pirkti vienodo dydžio pagalvių visiems šeimos nariams, nes kiekvieno žmogaus kūnas kitoks, skiriasi poreikiai ir miegojimo įpročiai. Atminkite, kad ant pagalvės turi gulėti ne tik galva, bet ir kaklas. Tinkama pagalvė neturėtų trukdyti cirkuliuoti orui, kad nekaistų galva ar ausis. Į ją neturi įsimesti pelėsis. Pagalvė savo formą ir aukštį turi išlaikyti kuo ilgesnį laiką.

Pagalvės dydis yra individualus dalykas. Jos ilgis turėtų užtikrinti, kad vartantis galva nenukristų nuo pagalvės. Vaikams maždaug iki 3-7 metų rekomenduojama 40x60 cm, o suaugusiems 50x70, 60x60 ar 70x70 cm pagalvės.

Pagalvės aukštis. Renkantis pagalvę pagalvokite apie jos aukštį. Pagalvės aukštis turi atitikti jūsų petį. Miegant ant šono, idealiausias pagalvės aukštis yra nuo žmogaus pečių iki pakaušio. Plačiapečiams žmonėms reikėtų miegoti ant aukštų pagalvių. Pagalvės aukštis priklauso ir nuo čiužinio minkštumo. Jei čiužinys kietas, rekomenduojamos aukštesnės ir kietesnės pagalvės, nes žmogus mažiau įsispaudžia į čiužinį. Jeigu čiužinys minkštas, pagalvė turėtų būti žemesnė ir minkštesnė.

Pagalvės dažniausiai būna nuo 2 iki 17 cm aukščio. Jei miegodami vis dedate po pagalve ranką arba kumštį, vadinasi, pagalvė jums per žema. Dauguma žmonių renkasi vidutines 10 – 14 cm aukščio pagalves.

Miegojimo padėtys

Jei žmogus mėgsta miegoti, gulėdamas ant nugaros, jam reikia žemesnės, vidutinio minkštumo, klasikinės arba specialios formos pagalvės. Tokia pagalvė kaklą laiko taip, jog galva nelinktų į priekį. Pagalvė turi užtikrinti, kad Jūsų stuburas išliktų natūralioje pozoje, o Jūsų pečiai ir kaklas būtų reikiamai paremti miego metu. Jeigu miegodami ant nugaros knarkiate, Jums reikia pagalvės, kuri mažina ar panaikina knarkimą.

Jeigu mėgstate miegoti ant pilvo, Jums reikalinga minkšta, žema, plokščia pagalvė, kuri leistų stuburui įgauti natūralią poziciją. Ji padės išvengti kaklo srities įtempimo. Patariama rinktis žemą, plokščią pagalvę, kuri pripildyta pūkais, šilku, mikropluoštu ar minkšta viskoelastine medžiaga.

Jei miegate gulėdami ant šono, Jūsų kūnui reikia aukštesnės (pagal peties plotį), kietesnės, klasikinės arba specialios formos pagalvės, kuri suteiks tinkamą atramą galvai, kaklui ir pečiams. Tokia pagalvė užpildys ertmę, esančią tarp ausų ir pečių linijos. Kuomet miegate ant šono, svarbu kad Jūsų galva nenukartų arba nebūtų per daug iškelta. Kuo žmogaus pečiai platesni, tuo aukštesnės pagalvės jam reikia.

Jei ryte skauda kaklą, o pečiai tarsi mediniai, laikas keisti pagalvę. Miegojimas ant netinkamos pagalvės gali sukelti galvos, kaklo ar nugaros skausmus, pečių ar rankų nutirpimą ir t.t. Kad išvengtume nugaros ir kaklo skausmų, patartina miegoti tik ant vienos ir tos pačios pagalvės.

Gera pagalvė yra tokia, kuri miego metu jūsų galvą ir kaklą gali išlaikyti lygioje padėtyje su stuburu.

Rinkdamiesi pagalvę, negalvokite apie madą ar grožį, svarbiausia – kokybė ir savi poreikiai. Jums turi būti patogu, juk geras miegas garantuoja gerą savijautą!

Pagalvių forma

Renkantis pagalvę, turėtume atkreipti dėmesį į jos formą. Ar norėtumėte specialios formos, ar klasikinės pagalvės? Jų būna įvairių – stačiakampių, kvadratinių, apvalių, volelio formos. Atskira kategorija – ortopedinės pagalvės su įduba galvai. 

Specialios formos pagalvė atitinka Jūsų galvos, kaklo ir pečių formas. Labiausiai ji tinkama miegoti ant šono arba ant nugaros.

Klasikinę pagalvę dažnai renkasi žmonės, kurie mėgsta miegoti ant pilvo ar dažnai keičia miego pozą.

Reguliuojamo aukščio pagalvės

Kai kurios viskoelastinės medžiagos pagalvės turi kelis sluoksnius, kuriuos išimant ar pridedant, pagalvė pažemėja ar paaukštėja. Taip pat dalis pagalvių turi užtrauktukus impiluose, kuriuos prasegus, galima išimti dalį užpildo arba jo papildomai įdėti.

NATŪRALŪS UŽPILDAI
Pūkinės pagalvės yra pačios minkščiausios ir puriausios. Žąsų pūkai savo savybėmis lenkia ančių pūkus, todėl žąsų pūkų pagalvės dažniausiai yra brangesnės. Aukščiausios kokybės pūkinės pagalvės sudėtyje turi 90-100% žąsų pūkų. Kuo daugiau užpilde pūkų – tuo pagalvė puresnė ir minkštesnė, o kuo daugiau į pūkų-plunksnų mišinį dedama plunksnų, tuo pagalvė tampa stangresnė ir kietesnė.  Todėl verta žiūrėti koks pūkų ir plunksnų santykis pagalvėje.

Populiariausi pūkų-plunksnų mišiniai yra šie: 100% pūkų-0% plunksnų, 90% pūkų-10% plunksnų, 49% pūkų-51% plunksnų, 30% pūkų-70% plunksnų, 15% pūkų-85% plunksnų, 5% pūkų-95% plunksnų ir 0% pūkų-100% plunksnų.

Šio tipo pagalvės yra natūralios, minkštos ir jaukios, prie jų nereikia pratintis. Pūkų pagalves lengva iškedenti, jos ilgai nepraranda formos ir yra patvarios. Siuvamos iš ypatingo medvilninio audinio, kuris yra ypatingai tankus ir nepralaidus pūkams.

Pagalvės su šilko užpildu yra minkštos, purios, laidžios orui, jose nesikaupia dulkių erkutės, labai tinka žmonėms, miegantiems ant pilvo. Natūralus šilkas yra lengvas, minkštas, šiltas, švelnus, neerzina net jautriausios odos, suteikia ypatingą komfortą, nesukelia alergijos, neturi kvapo bei saugo veido odos ir plaukų sveikatą.

Kad šilko pagalvė būtų kietesnė, į šilką įdedama poliesterio pluošto.

Šilkas visuomet simbolizavo prabangą, švelnumą ir komfortą. Šilko sudėtyje yra vertingų aminorūgščių, kurios gaivinamai veikia plaukus ir odą. Natūralaus šilko pluošto gaminiai – tai puikus pasirinkimas kiekvienam, kuris nori didžiausio komforto miegamajame.

Šilko gaminiai patartini žmonėms, kurie neramiai miega.

Pagalvės su bambuko pluošto užpildu taip pat yra minkštos ir purios. Bambuko pluoštas užtikrina mažesnį prakaitavimą miego metu, dėl to jaučiame gaivą ir komfortą.

Natūralus bambuko pluoštas pasižymi antibakterinėmis savybėmis. Šis pluoštas slopina bakterijų augimą ir apsaugo nuo pelėsių ir grybelių atsiradimo. Medžiagoje iš bambuko verpalų nesivysto kai kurie mikrobai. Per parą bakterijų kiekis ant bambuko audinio paviršiaus sumažėja daugiau kaip 1000 kartų!

Bambuko pluoštas 2-4 kartus greičiau sugeria ir išgarina drėgmę nei medvilnė. Bambuko gaminiai, kaip ir gaminiai iš šilko, patartini žmonėms, kurie neramiai miega, yra alergiški, kurių kūnas šyla ir kaista arba vėsta.

Pagalvės su lino pluoštu. Šių pagalvių užvalkalas daigstomas su lino pluoštu, kuris labai laidus orui, greitai sugeria ir išgarina drėgmę. Lino pagalvės labai tinka žmonėms, turintiems jautrią odą ir linkusiems į alergiją bei prakaitavimą.

Pagalvės su vilnos užpildu yra kietesnės. Tai puikias savybes turinčios pagalvės. Jose nesikaupia drėgmė  —  ji išgarinama, viduje nesikaupia dulkės, vasarą ant jų miegoti nėra karšta, žiemą - nėra šalta. Jos pasižymi gera šilumos izoliacija ir oro laidumu. Vilnonės pagalvės yra higieniškos – atsparios bakterijoms, neutralizuoja kvapus.

Pagalvės su vilna yra kelių rūšių: su vilna išorėje, bei su vilnos užpildu. Pagalves, kurios yra su vilna išorėje (kupranugarių, merinosų, alpakų, avių vilna), galima naudoti tiek su užvalkalu, tiek be jo.

Vilnonių pagalvių užpildui dažniausiai naudojama avių, lamų bei kupranugarių vilna. Kaip tik šios vilnos jau nuo senų senovės naudojamos malšinti raumenų, sąnarių bei reumatiniams skausmams.

Vilna – mėgstantiems natūralumą, komfortą ir šilumą. Natūralaus vilnos užpildo bei vilnos pūko pagalvės miego metu sugeria ir išgarina ant odos atsiradusią drėgmę bei tuo pačiu leidžia odai kvėpuoti.

Verta žinoti, kad gaminiai su vilnos užpildu ir iš vilnos audinio gali turėti silpnesnį ar stipresnį specifinį natūralios vilnos kvapą. Jei vilnos kvapas atrodo per stiprus, tokį gaminį patariama vėdinti sausoje aplinkoje, vengiant tiesioginių saulės spindulių. Ypač jautrios uoslės žmonėms vilnos gaminių nerekomenduojame.

Grikių lukštais užpildytos pagalvės yra kietos. Jomis geriau cirkuliuja oras, todėl miegant ant jų, ne taip kaista galva ar ausis. Miegant, verčiantis ant šių pagalvių, šiek tiek girdimas grikių lukštų čežėjimas – jis prižadina jautriai miegančius žmones.

Natūralaus latekso pagalvės užpildomos brangiu natūraliu lateksu, gaminamu iš kaučiuko medžio sakų. Tokios pagalvės nepigios, bet tarnauja iki 20 metų. Vis tik dažniausiai gaminamos 20% natūralaus ir 80% sintetinio latekso pagalvės.

Tarp žmonių, mėgstančių aukštesnes ir stangresnes pagalves, populiarios smulkinto latekso gabaliukų pagalvės. Jos ilgai išlaiko savo formą, mažai susipaudžia. Kad pagerinti tokiose pagalvėse oro pralaidumą, jos dažnai maišomos su poliesterio kamuoliukais.

Aromatinės pagalvės. Būna ir aromatinių pagalvių, į kurias įdedama apynių, levandų, žolelių, ryžių ir grikių lukštų. Tokios pagalvės labai tinka dirgliems žmonėms, patiriantiems daug streso.

DIRBTINIAI UŽPILDAI

Gelio pagalvės išsklaido karštį. Tokių prekės ženklų pavadinimuose paprastai būna žodžiai „vėsina“, „šaldo“ ir panašiai. Vienos jų viduje turi mažyčių rutuliukų, kurie sugeria karštį, o pagalvės paviršių, į kurį remiasi veidas, išlaiko vėsų. Kitų pagalvių paviršius būna ištisai gelinis – dėl to dar labiau išsklaidoma šiluma ir tokia pagalvė idealiai prisitaiko prie miegančiojo galvos formos. Taigi, jums nereikia vartyti pagalvės, kad surastumėte vėsų paviršių.

Viskoelastinės medžiagos pagalvės gaminamos įvairių dydžių, aukščių ir formų, skirtingo minkštumo, su lygiu ar profiliuotu paviršiumi. Dažnai jose padaromi ir papildomi oro kanalai geresnei ventiliacijai. Viskoelastinės pagalvės atkartoja gulinčiojo žmogaus galvos ir kaklo formą, o atsikėlus atgauna pradinę formą. Paskutiniu metu jos labai išpopuliarėjo, nes tikrai yra labai patogios. Šios pagalvės tiks žmonėms sergantiems osteochondroze, radikulitu, kenčiantiems galvos, kaklo ar nugaros skausmus.

Gaminamos pagalvės ir su viskoelastinės medžiagos gabaliukų užpildu, kurios puikiai prisitaiko prie galvos ir kaklo formos, suteikia patogią atramą, padeda išlaikyti taisyklingą pečių, kaklo ir galvos padėtį.  Dažniausiai jos turi užtrauktuką, kurį prasegus, galima viskoelastinės medžiagos gabaliukus nuimti arba pridėti, taip reguliuojant pagalvės aukštį pagal savo poreikius.

Pagalvės iš viskoelastinės medžiagos yra ypatingai atsparios deformacijai ir nusidėvėjimui, labai ilgą laiką išlaiko savo formą.

Putų poliuretano pagalvės. Pagalvės su porolono užpildu būna tvirtos, stangrios, jos yra įvairių formų. Jas mėgsta labai maža dalis žmonių.

Mikropoliesterio pluošto (mikropluošto) užpildo pagalvės yra labai minkštos, purios, antialerginės, jose nesiveisia dulkių erkutės. Šis pluoštas dar vadinamas „dirbtiniais pūkais“, nes miegant ant šių pagalvių, jausmas toks pat, kaip miegant ant pūkinių pagalvių. Šios pagalvės labiausiai tiks mėgstantiems žemesnes ir minkštesnes pagalves.

Šis pluoštas sukamas ir į „kamuoliukus“, kuriais taip pat užpildomos pagalvės. Tokios pagalvės yra dar puresnės, bet truputį kietesnės.

Poliesterio pluošto (PES) ar poliesterio pluošto kamuoliukų užpildo pagalvės yra puikus pasirinkimas viešbučiams, svečių namams, stovykloms, kuomet lengva jų priežiūra yra itin svarbi. Gaminių su poliesterio pluošto užpildu priežiūra yra viena lengviausių ir paprasčiausių, - juos galima skalbti skalbimo mašinose režimu, nurodytu gaminio etiketėje. Tačiau neteisingai skalbiant, tokiose pagalvėse gali atsirasti gumbų.

Poliesterio užpildas yra lengvas, minkštas, lankstus, purus ir pigus. Kiekvienas poliesterio pluošto plaukelis yra tuščiaviduris, dėl to jis laidus orui („kvėpuoja“) ir sugeria drėgmę (šios savybės jau artimos natūraliems pluoštams). Poliesterio pluošto plaukeliai padengti silikono sluoksniu, kuris atsparus netgi virinimui ir suteikia pluoštui slidumo, elastingumo ir purumo.

Tobulėjant technologijoms pagalvės su kokybiškais sintetiniais užpildais turi daugelį privalumų – nesivelia, yra higieniškos, lengvai prižiūrimos, sugeria drėgmę, jas galima skalbti skalbimo mašinose.

PES kamuoliukų užpildas suteikia pagalvei daugiau elastingumo ir purumo, ji greičiau atgauna savo formą. Kamuoliukų užpildas ilgaamžiškesnis, komfortiškesnis nei poliesterio pluoštas. Sintetinis užpildas idealiai tinka alergiškiems žmonėms. Tačiau reikia atkreipti dėmesį, kad drėgnesnėse patalpose ilgainiui poliesterio pluošte gali atsirasti pelėsis.

Pagalvės su mišriu užpildu. Tai pagalvės, kuriose yra kombinuojamas kelių rūšių užpildas, pavyzdžiui, latekso gabaliukai ir poliesterio kamuoliukai, šilko ir peliesterio pluoštas, pūkai ir poliesterio kamuoliukai, viskoelastinės medžiagos ir gelio...

SPECIALIOS PAGALVĖS

Pagalvės nuo knarkimo. Šių pagalvių forma padaryta taip, kad miegančiajam būtų nepatogu miegoti ant nugaros ir jis norom nenorom pasuka galvą į šoną, taip sumažindamas knarkimą. Kol kas nėra atlikta daug tyrimų, kurie įrodytų, kad pagalvės nuo knarkimo turėtų iš tikrųjų didelį poveikį.

Maitinimo arba žindymo pagalvės. Šios mėnulio formos pagalvės leidžia patogiai atsigulti mamoms, maitinančioms kūdikius. Bet ant jų gana smagiai miega ir kiti žmonės.

Kelioninės arba kaklo pagalvės dažniausiai būna pasagos formos. Labiausiai dėl patogumo vertinamos gelinės ir viskoelastinės medžiagos pagalvės. Pigiausios yra su PES užpildu, bet miegant su jomis labiau prakaituojama ir nėra tokio patogumo, kaip su viskoelastinės medžiagos pagalvėmis. Rečiau perkamos grikių lukštų kelioninės pagalvės.

Miego ekspertai pataria, jog naujas pagalves reiktų įsigyti kas 12-24 mėnesius. Jei savo pagalvę naudojate daugiau nei du metus ir tinkamai neprižiūrite, tikėtina, kad ji ne tik nesuteikia reikiamo patogumo miego metu, bet ir jos užpildas būna gausus alergenų, ypač dulkių erkučių, kurie gali sudaryti net iki trečdalio pagalvės svorio.