Ką nutyli, slepia ar nežino čiužinių ir lovų gamintojai bei pardavėjai
Šiame straipsnelyje akcentuosime dalykus, kurie lemia gerą miegą, o ne lovos karkaso, audinio ir t.t. kokybę.
Pirmiausia, perkant lovą, reikia atkreipti dėmesį į lovos dalį, ant kurios bus dedamas čiužinys. Jei tai grotelės, tarpeliai tarp lentelių (lamelių) turėtų būti 2-5 cm (tokiu atveju galima dėti ant grotelių bet kokį čiužinį). Kuo mažesnio pločio lentelės, tuo jos būna plonesnės ir tuo mažesni tarpeliai turėtų būti tarp jų.
Jeigu lovos grotelėse tarpeliai tarp lentelių yra didesni nei 6 cm, čiužinys ant tokių grotelių su laiku deformuojasi – tada miegoti yra nepatogu, miego metu nepailsi nugaros ir kaklo raumenys, pradeda krypti stuburas. Ypač greitai tai pastebėsite pigiose Baltarusijoje, Rusijoje ar Italijoje pagamintose lovose, kuriose tarpeliai tarp lentelių yra 12 ar net 18 cm! Tik padėjus čiužinį ant tokių grotelių, dažnai plika akimi matome, kaip čiužinys „išsibanguoja“ pagal didelius grotelių tarpus. Šiuo atveju žmonės dažnai galvoja, kad yra nekokybiškas čiužinys, o iš tikrųjų yra netinkamos lovos grotelės.
Pvz:. Netinkamos grotelės - per plonos lentelės ir per dideli tarpai grotelėse.
Jei pagrindas, ant kurio dedamas čiužinys, yra natūralaus medžio lentelės (geriausios iš beržo ar drebulės, nes jų mediena lanksčiausia), jos turėtų būti bent 1,8-2 cm storio. Jei lentelės yra iš eglės ar pušies medienos, rekomenduojama jas pirkti iš žinomų pardavėjų, nes yra tikimybė, kad kai kuriose lentelių vietose išlįs sakai ir išteps čiužinio užvalkalą. Be to, eglės ar pušies lentelės yra ne tokios lanksčios, kaip beržo, turi didesnį šakuotumą ir greičiau lūžta, pavyzdžiui, vaikams šokinėjant ar smarkiai krentant ant čiužinio, todėl eglės ar pušies lentelės turėtų būti storesnės nei beržo.
Jei lovoje yra lentelės iš klijuotos medžio faneros, jų storis turėtų būti 8-12 mm storio. Jei klijuotos medžio faneros lentelių storis tik 6 mm ar net plonesnės, tarpai tarp jų turėtų būti 1,5-2 cm. Priešingu atveju yra didelė tikimybė, kad lentelės lūžinės. Į „Miego imperija“ firmines parduotuves ateina gana daug žmonių, nežinia iš kokių parduotuvių nusipirkę lovas su grotelėmis, kuriose yra 6 mm storio klijuotos faneros lentelės, ir ieško atskirai nusipirkti lentelių, lūžusioms lamelėms pakeisti.
Reikėtų atkreipti dėmesį ir į pačią grotelių konstrukciją. Jokiu būdu nepirkite dvigulių lovų, kurių grotelių konstrukcijoje be rėmo aplinkui yra du išilginiai metaliniai profiliai, einantys tose vietoje, kur gulės žmonės. Tie du išilginiai metaliniai profiliai neleidžia įlinkti grotelių lentelėms – tokiu atveju, ant tokių grotelių uždėjus bet kokį čiužinį, ne tik miegoti, bet ir gulėti bus nepatogu. Ilgiau miegant ant tokio pagrindo, skaudės nugarą ir kaklą, iškryps stuburas.
Pvz:. Visiškai netinkamos grotelės dėl savo konstrukcijos.
Jeigu lovoje pagrindas čiužiniui yra plokštė ir miegamajame yra didesnė santykinė oro drėgmė, labai didelė tikimybė, kad čiužinio viduje veisis pelėsis, todėl nerekomenduojama rinktis čiužinius su lateksu ar viskoelastine medžiaga, kurios yra mažiau pralaidžios orui, nei putų poliuretanas. Plokštė neleidžia čiužiniui vėdintis ir, per naktį nuo žmogaus kūno į čiužinį patekusi drėgmė, nespėja dieną išgaruoti. Netgi, prigręžiojus plokštėje daug skylių, jos nepadeda išgaruoti drėgmei. Tose vietose, kur yra išgręžtos skylės, su laiku, nuo dulkių ant čiužinio užvalkalo atsiranda skylių dydžio pilki apskritimai.
Jei čiužinio pagrindas yra plokštė, labai susiaurėja čiužinių pasirinkimas. Idealiausiai ant plokštės tinka spyruokliniai čiužiniai su putų poliuretanu ir/ar kokoso bei agavos pluoštais. Dar geriau, jei putų poliuretano paviršius yra profiliuotas. Turint čiužinį ant plokštės, kelis kartus per savaitę rekomenduojama visai dienai nuimti visą patalynę nuo čiužinio ir palikti čiužinį vėdintis, kad išgaruotų visa perteklinė drėgmė.
Kodėl laikui bėgant nusvyra čiužinių šonai? Kiek turėtų įsileisti čiužinys į lovą?
Idealiausia, kaip čiužinys į lovą įsileidžia nuo trečdalio iki pusės čiužinio aukščio. Tada lovos šonai prilaiko čiužinio šonus, kad šie, bėgant laikui, nuo dažno sėdėjimo ant čiužinio šonų ar galo, nenusvirtų.
„Nerimti“ ar nepatyrę čiužinių gamintojai, gamindami spyruoklinius čiužinius, įdeda plonus 2-4 cm čiužinio bortus arba visai jų neįdeda. Rimti gamintojai bortus deda 6-10 cm storio, priklausomai nuo to, kokio svorio žmogui yra skirtas čiužinys. Pavyzdžiui, kai čiužinio bortai yra 2-4 cm ar jų nėra, rytais pastoviai prieš išlipant žmogui iš lovos, jis atsisėda ant čiužinio krašto, todėl esant ploniems bortams, laikui bėgant, čiužinio kraštai nusvyra, o jei bortų nėra – tai čiužinio kraštai nulinksta gana greitai. Be to, esant ploniems bortams ir ant čiužinio miegant sunkesniam žmogui, dažnai bortai išplyšta ar atsiklijuoja, dėl to irgi nusvyra čiužinio šonai arba prie čiužinio šonų atsiranda duobės. Tai pigių spyruoklinių čiužinių „privalumai“